חיפוש:

מתקני שתיה לציפורים

 

ירגזי באגן שתיה 

 בולבולים וצוצלות בקערת שתיה

אמבטית חול לציפורים

על אגן מים לציפורים בחצר הבית מאת יהודה כץ

מתקני שתייה ורחצה

 אחד הגורמים החשובים במשיכת ציפורים לגינת הציפורים זה מקור מים המשמש לשתיה רחצה וליקוט מזון. בגינה המזמינה ובחצרותינו כדאי להתקין מתקני שתיה מסוגים שונים.

 

בגינות דלות אמצעים אפשר להסתפק בתחתית עציצים וברז מטפטף בכדי לספק את מי השתייה והרחצה. בגינות גדולות יותר שבהן ניתן להשקיע משאבים מומלץ לבנות ברכה. בדרך כלל משמשות ברכות נוי מסוג זה לגידול דגים וצמחי מים. ברכות כאלו יכולות להוסיף חיות ויופי לגינת הציפורים הנבנית.

שימו לב : בכדי לאפשר לציפורים שתייה ורחצה יש לבנות את אחת מדפנות הברכה בשיפוע מתון וזאת בשונה מברכות הדגים הסטנדרטיות בהן כל הדפנות ישרות ועמוקות. כפי שנראה בתמונה בהמשך. בשוליים הרדודים של הברכה נשלב אבנים המשמשות משענת רחצה לציפורים ומקום לליקוט מזון.

הנחיות להקמת בריכה אקולוגית ושלולית חורף שתשמש ציפורים ותספק מקום לאיסוף בוץ לסנוניות 

שרטוט של בריכה אקולוגית. עמיר בלבן

רעיונות נוספים:

1. בבתי הספר ובמוסדות שונים ישנה בחצר בירזיית מים. נסו להעביר את המים העודפים מהבירזייה לגינה שבניתם.

2. נסו לרכז את מי העיבוי של המזגנים לכלי שטוח ממנו יוכלו בעלי החיים והציפורים לשתות. במידה ואפשר לרכז מי עיבוי ממספר מזגנים רצוי לבדוק את האפשרות להעביר אותם להשקיה בגינה שבניתם.

3. רצוי להפנות מי גשם הזורמים למערכת הניקוז או הביוב העירונית לכיוון הגינה שבניתם. המים יספגו בקרקע יעשירו את מי התהום וישמשו להזנת הצמחים לפחות בתקופת תחילת הקיץ.

 

דוגמה לברכה

 

לקוח מהאתר

http://www.randomharvestnursery.co.za/RandomHarvestNews/WaterintheGarden/tabid/271/entryid/11/Creating-a-small-pond-in-your-garden.aspx

 

הנחיות לבניית ברכות ניתן למצוא באתרים הבאים :

אקווה גן : מכירת ציוד לברכות ואקוריומים ומאמרים והסברים בנושאים הנ"ל.

 

באתר גן ונוף: http://www.ganvnof.co.il/?CategoryID=160&ArticleID=249&Page=1

 

 

לכתבה קצרה בנושא הקמת ברכות בגינה הטבעית ( אנגלית, PDF )

 

יתושים ואחזקת הברכה : ברכות המגיעות לאיזון אקולוגי דורשות מעט מאד טיפול. על היתושים מתגברים בעזרת דגיגי הגמבוזיה האוכלים ומשמידים כל זחל של יתוש הגדל במים.

 

בנוגע לצמחי מים:

המגמה המתעוררת להקמת גינות במרחבים של מוסדות חינוך, מבורכת מאד. גם הקמת בריכות מים להדגמת בית גידול ולמשיכת ציפורים, ברוכה. אולם, אליה וקוץ בה. בריכות רבות מאכלסות מיני צמחים פולשים שיש להם פוטנציאל רב לפגוע במערכות האקולוגיות הקיימות.